University of Belgrade – Faculty of organizational sciences

Univerzitet u Beogradu
Fakultet organizacionih nauka

Međunarodni događaji

Letnje i prolećne škole

FON letnja škola

FON-ova letnja škola 2023: „Podacima do boljeg poslovanja“ (Data Empowering Business)


Fakultet organizacionih nauka organizuje letnju školu kako bi unapredio akademsku saradnju, regionalno i šire, a istovremeno doprineo i pružanju akademskih znanja i praktičnih veština na aktuelne teme iz oblasti kojima se FON bavi u nastavi i istraživanjima. Tema programa je usmerena ka razumevanju i analizi podataka, modelovanju poslovnih problema i primena dobijenih rešenja u cilju unapređenja strategija poslovanja. Cilj programa je da studenti unaprede svoja znanja iz oblasti istraživanja i analize podataka, primene ih za definisanje prodajnih strategija.


Program se sastoji iz interaktivnih predavanja i radionica koje pokrivaju akademske oblasti: analize podataka upotrebom SAS okruženja, modelovanje poslovnog problema primenom statističkih metoda, poslovne analitike i računarske inteligencije, prodajnih strategija, veštine vizuelizacije podataka i prezentovanja. U program je uključen i razgovor sa gostom predavačem iz industrije koja će biti u fokusu programa letnje škole.


Ishodi učenja su da učesnici stiču znanja i veštine koje mogu da koriste u poslovnom okruženju za donošenje poslovnih odluka zasnovanih na analitici/istraživanju podataka, kao i za efektivnu prezentaciju rešenja. Po završetku programa studenti dobijaju sertifikat o završenom programu, SAS Digital Badge of completion Visual Analytics 1 for SAS Viya: Basics i 3 ESPB.


Link: https://summerschool.fon.bg.ac.rs/


FON-ova letnja škola 2022:„Pokrenite menadžment veštine u digitalnom poslovanju zasnovanom na podacima“ (Unleash management skills in digital & data-driven business)


FON-ova letnja škola 2022 pod nazivom „Pokrenite menadžment veštine u digitalnom poslovanju zasnovanom na podacima“ (Unleash management skills in digital & data-driven business) je program koji pruža studentima završnih godina osnovnih i master akademskih studija mogućnost da unaprede akademska i praktična znanja iz oblasti menadžmenta, organizacije, informacionih sistema i tehnologija, kao i da razviju nove veštine za dalje studije i/ili poslovno okruženje. Pored toga, učesnicima programa se pruža mogućnost upoznavanja i povezivanja sa drugim studentima iz različitih zemalja.


Raspored programa je napravljen na način da učesnicima, pored vremena predviđenog za učenje, ostavlja vreme za odmor i vannastavne aktivnosti usmerene ka druženju, kulturnim dešavanjima i upoznavanju grada.


Fakultet organizacionih nauka organizuje letnju školu kako bi unapredio akademsku saradnju regionalno šire, a istovremeno doprineo i pružanju akademskih znanja i praktičnih veština na aktuelne teme iz oblasti kojima se FON bavi u nastavi i istraživanjima. Tema programa je usmerena ka razumevanju prilagodljivosti biznisa u kontekstu promena i poremećaja (kriza, COVID-19 i drugih) i tehnologija. Cilj programa je da studenti unaprede svoja znanja, primene alate i tehnologije da bi doneli odluku na osnovu podatka i bez podataka, da definišu marketing i prodajnu strategiju i da formulišu poslovni model.


Program se sastoji iz interaktivnih predavanja i radionica koje pokrivaju akademske oblasti: donošenje odluka na osnovu podataka upotrebom Power BI, marketing i strategija prodaje, big data tehnologije, biznis modeli i dizajn, ali i poslovne veštine prezentovanja, pisanje CV-a i prilagođavanje data-driven pristupu. U program je uključen i razgovor sa gostom predavačem iz industrije koja će biti u fokusu programa letnje škole. Posebna radionica je posvećena bontonu tokom poslovnog intervjua i koktela.


Ishodi učenja su da učesnici stiču znanja i veštine koje mogu da koriste u digitalnom poslovnom okruženju, da na osnovu podatka uz upotrebu alata donose poslovne odluke, da rešavaju probleme sa ili bez podataka i prezentuju rešenja. Po završetku programa studenti dobijaju sertifikat o završenom programu.
Više o FON-ovoj letnjoj školi može se naći na https://summerschool.fon.bg.ac.rs/

Letnja škola Tehnologije elektronskog poslovanja

Letnja škola Tehnologije elektronskog poslovanja

 

Katedra za elektronsko poslovanje tradicionalno, počev od 2014. godine, organizuje letnju školu pod nazivom „Tehnologije elektronskog poslovanja“. Učešće na letnjoj školi je besplatno za studente svih nivoa studija. Letnja škola se odvija u drugoj polovini septembra i početkom oktobra i traje 15-20 dana. Svake godine, polaznici imaju priliku da se upoznaju sa različitim, inovativnim i izazovnim sadržajima koje nastavnici i saradnici Katedre pripremaju za zainteresovane kandidate. Polaznici koji redovno prisustvuju časovima i koji uspešno realizuju finalni projekat, dobijaju sertifikat.
Pozivamo studente svih nivoa studija, da se priključe letnjim školama koje će Katedra održavati u narednim školskim godinama, da zajedno sa profesorima i saradnicima obogate svoje znanje u aktuelnim i popularnim oblastima elektronskog poslovanja.

 

Letnja škola „Tehnologije elektronskog poslovanja 2021“

 

U 2021. godini, letnja škola je održana u periodu od 20. septembra do 15. oktobra. Laboratorijske vežbe su održane u kombinovanom režimu, četiri puta nedeljno u prostorijama Fakulteta organizacionih nauka, kao i onlajn, putem Moodle platforme i sistema za video konferencije. Teme koje su obrađivane na ovogodišnjim vežbama su:

 

1. Mikroservisne arhitekture i
2. DevOps metode i tehnike u razvoju aplikacija elektronskog poslovanja.

 

Letnja škola „Tehnologije elektronskog poslovanja 2020“

 

Usled pandemije virusa COVID-19, letnja škola 2020 je održana u onlajn režimu, od 28. septembra do 18. oktobra 2020. Vežbe su bile organizovane putem Moodle platforme i video konferencija. Polaznici iz Srbije, Rusije i Eritreje su izučavali sledeće teme:

 

1. Konkurentno i distribuirano programiranje u Python-u,
2. Razvoj PWA aplikacija upotrebom VueJS okvira i
3. Upravljanje pametnim okruženjima u realnom vremenu.

 

Letnja škola „Tehnologije elektronskog poslovanja 2019“

 

Letnja škola 2019. godine održane je periodu od 21. septembra do 12. oktobra, i imala je međunarodni karakter. Osim studenata iz Srbije, na letnjoj školi su učestvovali i studenti sa Nižegorodskog inženjerskog i ekonomskog univerziteta, iz Njižnog Novgoroda, Rusija. Kursevi koji su izučavani na vežbama bili su:

 

1. Python i analiza podataka,
2. Crowdsensing u pametnim okruženjima i
3. Blockchain u elektronskom poslovanju.

 

Letnja škola „Tehnologije elektronskog poslovanja 2018“

 

Peta po redu letnja škola na Katedri za elektronsko poslovanje, održana je od 21. septembra do 12. oktobra 2018. godine. Osim nastavnika i saradnika Katedre za elektronsko poslovanje, predavači su bili i profesori Saobraćajnog fakulteta: prof.dr Nataša Bojković, prof.dr Vesna Radonjić Đogatović, i doc.dr Marko Đogatović.
Na laboratorijskim vežbama i praktičnim primerima obrađivane su sledeće teme:

 

1. Python i analiza podataka,
2. Big data analitika i
3. Pametni saobraćaj.

 

Letnja škola „Tehnologije elektronskog poslovanja 2017“

 

Godine 2017, letnja škola je organizovana u periodu od 21. septembra do 14. oktobra. Studenti su mogli da se opredele za neki od sledećih kurseva:

 

1. Okviri i alati za razvoj aplikacija elektronskog poslovanja,
2. Pametni gradovi i
3. Big data infrastruktura i servisi.

 

Letnja škola „Tehnologije elektronskog poslovanja 2016“

 

U 2016. godini, letnja škola je organizovana od 21. septembra do 14. oktobra. Predavači su bili profesori i saradnici sa Katedre za elektronsko poslovanje, a studenti su mogli da se opredele za jedan od sledećih kurseva:

 

1. Razvoj aplikacija elektronskog poslovanja,
2. Internet inteligentnih uređaja i
3. Big data u elektronskom poslovanju.

 

Letnja škola „Tehnologije elektronskog poslovanja 2015“

 

U okviru druge letnje škole „Tehnologije elektronskog poslovanja 2015“, održane u periodu od 21. septembra do 10. oktobra 2015. godine, studenti su imali prilike da se opredele za dva inovirana programa ranije održanih kurseva ili za jedan potpuno novi:

 

1. Razvoj aplikacija elektronskog poslovanja,
2. Internet inteligentnih uređaja i
3. Softverski definisane mreže i Cloud computing.

 

Letnja škola „Tehnologije elektronskog poslovanja 2014“

Letnja škola HR analitike

Letnja škola HR analitike

 

Na Fakuletu organizacionih nauka je u periodu od juna do septembra 2021, posredstvom internet platforme, održana Letnja škola HR analitike na engleskom jeziku za studente FON-a i srodnih fakulteta. Centar za menadžment ljudskih resursa i Katedra za menadžment ljudskih resursa Fakulteta je letnju školu realizovala kao pilot projekat u susret akreditaciji novog studijskog modula na master studijama Analitika u ljudskim resursima.

 

Letnja škola HR analitike je realizovana zahvaljujući saradnji sa predavačem doc. dr Goranom Kuljaninom sa DePaul Univerziteta u Čikagu (DePaul University, Chicago, Ilinois, USA), profesorom Menadžmenta i preduzetništva na pomenutom Univerzitetu i ekspertom za primenu programskog jezika R za analizu podataka u domenu ljudskih resursa.

 

Cilj kursa je bio usvajanje glavnih koncepata analičitkog pristupa procesima menadžmenta ljudskih resursa i sticanje veština korišćenja digitalnih alata za analizu velikih baza podataka o zaposlenima. Fokus škole je bio na primeni programskog jezika R u analizi velike količine podataka o zaposlenima na konkretnim primerima. Polaznici su samostalno i uz konsultacije sa predavačem prolazili kroz niz zadataka koji su odražavali realne probleme i situacije.

 

Nakon završenog kursa (deset tematskih zadataka), polaznici su osposobljeni, ne samo da razumeju primenu velikih podataka u domenu ljudskih resursa, da se služe digitalnim alatima i sistemima za podršku odlučivanju koji se primenjuju u svrhe HR analitike, već i da budu sposobni da koriste programski jezik R u svrhe analize podataka, izveštavanja o zaposlenima i ishodima HR procesa.

 

Na letnju školu se prijavilo 24 polaznika, studenata osnovnih i master studija Univerziteta u Beogradu, a zahvaljujući saradnji sa prof. Denisom Abrudan sa Univerziteta Zapadnog Temišvara (West Timisoara University, Romania) i dr Ahileasom Anagnostopulosom sa Poslovne škole (University of Thessaly, Greece) među njima su bili i studenti iz Rumunije i Grčke, te je škola dobila internacionalni karakter. Od prijavljenih polaznika posebno se zahvaljujemo Aleksandri Cvetić, Alexandra-Ioana Popescu, Dunji Novaković i Tei Vuletić. Ovi polaznici su završili sa uspehom sve postavljene zadatke i nagrađeni su Sertifikatom koji potvrđuje uspešno završenu letnju školu od strane predavača doc. dr Gorana Kuljanina, rukovodioca Centra za menadžment ljudskih resursa i dekana Fakulteta organizacionih nauka.

Letnja škola u saradnji sa Berlinskom školom ekonomije i prava

Letnja škola 2018 i 2019 „Nauka o podacima i računarsko odlučivanje“

 

Univerzitet u Begradu – Fakultet organizacionih nauka (FON) i Berlinska škola ekonomije i prava (HWR Berlin) – Fakultet za kooperativne studije organizovali su dve letnje škole na temu nauke o podacima i računarskom odlučivanju u avgustu 2018. i 2019. godine u Perastu, Crna Gora. Letnja škola 2019. je bila podržana i od strane kompanije SAGA.

Učesnici škole su bili studenti iz Srbije i Nemačke koji su vođeni grupom profesora i mentora sa obe institucije. Cilj letnje škole je:
– razmena iskustava i znanja u oblati nauke o podacima i računarskog odlučivanja,
– savladavanje procesa planiranja i sprovođenja projekata baziranim na nauci o podacima i računarskom odlučivanju,
– razumevanje karijernih puteva koje bi mogli da slede u oblastima nauke o podacima i računarskog odlučivanja.

 

Video o letnjoj školi 2019. godine zajedno sa izjavama učesnika dostupan je na sledećem linku: https://www.youtube.com/watch?v=nC68_bXnRA8

Prolećna škola u saradnji sa Univerzitetom primenjenih nauka u Minhenu

U saradnji sa Univerzitetom primenjenih nauka iz Minhena (University of Applied Sciences Munich), nastala je ideja o organizovanju zajedničke međunarodne prolećne škole. Prva škola održana je u martu 2011. godine. Školu pripremaju i organizuju nastavnici i saradnici obe institucije. Predmet izučavanja škole i njene teme baziraju se na prethodno obavljenom zajedničkom istraživanju, koje uporedo sprovode institucije u obe zemlje. Posebnu vrednost ovakvog rada predstavlja komparativna analiza rezultata i različitih pojava koje se javljaju u dve zemlje. Učesnici škole su u početku bili studenti samo sa dve partnerske institucije, ali su se kasnije školi priključili i studenti univerziteta/fakulteta iz regiona sa kojima Fakultet organizacionih nauka ima dobro razvijenu saradnju. Radni jezik prolećne škole je engleski.

 

Prolećna škola 2011

 

Od 21. do 25. marta 2011. godine, održana je prva međunarodna prolećna škola – Spring school 011 „Entrepreneurs’’ reputation in digital age“, realizovana u saradnji sa Univerzitetom primenjenih nauka iz Minhena. Škola je nastala kao rezultat zajedničkog istraživanja koje su sproveli nastavnici, saradnici i studenti obe institucije, koji su ispitivali različite aspekte preduzetničke reputacije u digitalno doba: finansijske, pravne, marketinške i dr. U školi je učestvovalo 24 studenta obe institucije, a predavači su pored nastavnika i saradnika FON-a bili i eminentni stručnjaci iz prakse.

 

Prolećna škola 2012

 

Od 09. do 13. marta 2012. godine, održana je druga međunarodna prolećna škola – Spring school 012 „Doing business in digital environment“, realizovana u saradnji sa Univerzitetom primenjenih nauka iz Minhena. Teme koje su obrađivane tokom škole bazirane su na istraživanju koje su sproveli nastavnici, saradnici i studenti obe institucije, a u kojem su ispitivani različiti aspekti poslovanja u digitalnom okruženju: finansijske, pravne, marketinške i dr. U školi je učestvovalo 27 studenata sa dve partnerske institucije. Pored toga, bilo je učesnika i iz Slovenije, Hrvatske i BiH, dok su predavači, pored nastavnika i saradnika FON-a, bili i eminentni stručnjaci iz prakse.

Međunarodni info dan

Fakultet organizacionih nauka među prvima je na Univerzitetu u Beogradu prepoznao potrebu informisanja nastavnika, saradnika i studenata o međunarodnoj saradnji i mogućnostima koje se u toj oblasti pružaju. Počevši od 2009. godine, redovno se organizuje manifestacija Međunarodni info dan. U ovom jednodnevnom višečasovnom događaju učestvuju institucije, organizacije, fondacije i asocijacije koje pružaju informacije o stipendijama, ili i same obezbeđuju stipendije za razmenu, nastavak studiranja i sticanja profesionalnog iskustva u inostranstvu.

Događaj se odvija u dve faze. U holu fakulteta učesnici na svojim štandovima razgovaraju sa zainteresovanim studentima o programima koje nude, uslovima za konkurisanje, konkursnim rokovima i mogućnostima koje njihovi programi pružaju. Ovi razgovori su propraćeni info materijalima, brošurama i lifletima. Pored toga, u amfiteatru se održava dvočasovna prezentacija programa svih učesnika, čime zainteresovani kandidati imaju mogućnost da na jednom mestu dobiju informacije o različitim programima finansiranja studiranja i obavljanja prakse u inostranstvu.

Učesnici Međunarodnog info dana su predstavnici Odeljenja za međunarodnu saradnju Univerziteta u Beogradu, Fonda za mlade talente Vlade Republike Srbije, Tempus kancelarije, British Council-a, Konrad Adenauer Stiftung-a, DAAD-a (Deutscher Akademischer Austauschdienst Dienst), Instituta Servantes, Francuskog instituta u Srbiji, Programa stipendiranja Nemačke privrede, kao i studentskih organizacija Fakulteta AIESEC, ESTIEM i BEST.

Erazmus+ dani

Globalnu proslavu Erazmus+ programa koja se tradicionalno održava svake godine u oktobru pod nazivom #ErasmusDays, Fakultet organizacionih nauka obeležava kroz događaj #ErasmusDays: My Erasmus+ experience.

Događaj je namenjen studentima koji žele da se informišu o Erazmus+ mobilnostima i čuju iskustva studenata koji su proveli jedan semestar na nekom od stranih univerziteta.

Korisnici programa Erazmus+ pretvorili su Erazmus dane u događaj koji prikazuje njihova evropska iskustva i okuplja sve grupe zainteresovanih strana: učenike, nastavnike, roditelje, udruženja, lokalne izabrane predstavnike, novinare, itd. Erazmus dani su pokrenuti 2017. godine od strane Francuske nacionalne agencije Erazmus+ i demonstriraju snagu mreže na pet kontinenata, kako u urbanim tako i u ruralnim područjima.

Nacionalni dani država partnerskih univerziteta

Pored Međunarodnog info dana, nastala je inicijativa da se organizuju nacionalni dani država sa čijim institucijama Fakultet ima ostvarenu saradnju.

Dan Nemačke

U decembru 2010. godine, održan je Dan Nemačke, u cilju predstavljanja nemačke kulture, jezika, privrede i ekonomije studentima FON-a. Događaj je otvorila Sibil Faf, prvi sekretar Ambasade SR Nemačke, a učesnici su bili predstavnici univerziteta/fakulteta sa kojima Fakultet ima potpisane ugovore o saradnji. Reč je o sledećim univerzitetima/fakultetima: Univerzitet primenjenih nauka iz Minhena (University of Applied Sciences)­, Forcajm univerzitet iz Forcajma (Pforzheim University) i Fridrih Šiler univerzitet iz Jene (School of Economics and Business Administration, Friedrich Schiller University). Pored toga, učesnici su bili i predstavnici organizacija, fondacija, asocijacija i institucija koje pružaju podršku mobilnosti studenata (DAAD, Konrad Adenauer Stiftung, Fond dr Zoran Đinđić), predstavnici nemačkih kompanija koje posluju u Srbiji (SAP, DHL, SIEMENS).

Dan Velike Britanije

Dan Velike Britanije organizovan je u cilju predstavljanja konkretnih oblika saradnje sa visokoškolskim institucijama sa kojima Fakultet sarađuje, kao i radi uspostavljanja mogućnosti za dalje usavršavanje, odnosno realizovanje studija ili prakse u nekoj od kompanija. Događaj su otvorili Ambasador Velike Britanije g. Majkl Devenport i dekan Fakulteta, prof. dr Milan Martić. Posebno je predstavljen studijski program International Business & Management sa dualnom diplomom koji je Fakultet razvio sa Univerzitetom Midlseks iz Londona kao i programi profesionalnih doktorata na Univerzitetu Midlseks. Studentima su predstavljeni programi stipendiranja britanske ambasade za nastavak studija u Velikoj Britaniji. Pored akademskog dela programa, studentima su svoje aktivnosti u Srbiji predstavili i British Council i Britansko-srpska privredna komora. U okviru saradnje sa privredom, studentima su se predstavile kompanije koje im nude mogućnost za obavljanje stručne prakse: British American Tobacco, KPMG i Jones Lang LaSalle.

Dan Slovenije

U cilju promocije saradnje sa Fakultetom za upravu iz Ljubljane i upisa na zajednički master/magistarski studijski program Menadžment u upravi, 17. oktobra 2013. godine održano je Veče otvorenih vrata: U susret modernoj upravi. S obzirom na dugogodišnju i uspešnu saradnju dva fakulteta, ovo je bila i svojevrsna promocija saradnje dva univerziteta, Univerziteta u Beogradu i Univerziteta u Ljubljani. Događaj su otvorili dekan Fakulteta prof. dr Milan Martić, ambasador Republike Slovenije g. Franc But i rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladimir Bumbaširević. Prisutnima se obratio i doc. dr Janez Stare, dekan Fakulteta za upravu.

 

U okviru događaja organizovan je i panel na temu: Transformacija uprave i stvaranje dobrog poslovnog ambijenta. Moderatori panela bili su prof. dr Stanka Setnikar Cankar, rukovodilac programa Menadžment u upravi sa Fakultet za upravu, i prof. dr Mirjana Drakulić, rukovodilac programa u ime FON-a.

Dan Francuske

U decembru 2016. godine Fakultet organizacionih nauka posetila je NJ. E. gđa Kristin Moro, ambasadorka Republike Francuske u Srbiji. Tom prilikom održan je Dan Francuske i predstavljen deo akademske, privredne i kulturne saradnje koju Republika Francuska realizuje sa Srbijom.

 

Događaj su otvorili prof. dr Milija Suknović, dekan i prof. dr Ivanka Popović, prorektor za međunarodnu saradnju, a prisutne je pozdravila i prof. dr Vesna Cakeljić, profesor francuskog jezika struke.

 

NJ. E. gđa Kristin Moro, ambasadorka Republike Francuske u Srbiji održala je predavanje na temu „Francuska strategija izvoza inovativnih tehnologija u Srbiju i na Balkan“.

 

Nakon predavanja, studentima su se predstavili predstavnici tri francuske kompanije koje posluju u Srbiji: g. Dejan Marković, direktor kompanije Schneider Electric, gđa Ivana Popović, segment menadžer banke Societe Generale i g. Radoje Dimitrijević, rukovodilac projekta za Jugoistočnu Evropu kompanije Atos IT Solutions and Services. Oni su govorili o inovativnim tehnologijama koje primenjuju u svom poslovanju na globalnom tržištu i tržištu Srbije, mogućnostima za profesionalno usavršavanje studenata kroz obavljanje stručne prakse i njihovom zapošljavanju nakon završetka studija. Saradnice Francuskog instituta u Srbiji, Vesna Adamović i Sandra Elezović predstavile su novi Konkurs za dobijanje stipendije Vlade Republike Francuske za studiranje u Francuskoj, kolega Pavle Ivetić sa Univerziteta u Beogradu predstavio je Erazmus+ program mobilnosti studenata, sa posebnim akcentom na mobilnost studenata FON-a na Université Paris-Est Créteil Val de Marne iz Pariza.

 

Osim na prezentacijama, studenti su imali priliku da se informišu, postave pitanja i preuzmu promotivni materijal na štandovima svih učesnika u holu Fakulteta.

 

U organizaciji događaja pored Ambasade R. Francuske učestvovali su Francusko-srpska privredna komora i Francuski institut u Srbiji.